Serviciu de casa de marcat

Este posibilă vânzarea unei case de marcat? Posibil și numai atunci când este neînregistrat și, de regulă, prin intermediul companiei de servicii a producătorului dat, deoarece, deși sunt interesați să cumpere case de marcat folosite. De asemenea, putem oferi casa de marcat pentru casare. Dar dacă mecanismele de la casa de marcat au o dispoziție foarte eficientă, atunci este permis să o vândă unei noi companii.

Silvets

În reglementările privind casele de marcat, nu există reglementări explicite specifice care să se ocupe de procedurile contribuabilului cu case de marcat în succesul încetării activității sale de afaceri. Niciuna dintre dispozițiile de bază nu interzice contribuabilului să vândă case de marcat folosite, care sunt proprietatea sa. Această poziție depinde de fiecare piesă, care a fost înregistrată pe 23 august 2012 cu dimensiunea ITPP1 / 443-662 / 12 / KM, în care directorul Camerei de Finanțe din Bydgoszcz a declarat că după retragerea caselor de marcat din teren și crearea tuturor formalităților prin lege, ordonanța caselor de marcat rămâne în sarcina contribuabilului. Prin urmare, nu se bazează pe obstacole care, în această situație, casa de marcat ar putea fi deteriorată fizic sau vândută unei alte unități. Dar în implementare se pare că nimeni, cu excepția producătorului, nu este ocupat să cumpere o casă de marcat. În prezent se face prin faptul că casa de bilete de percepere este un dispozitiv cu un alt scop, iar forma sa, funcționarea, precum și modul în care este folosit de contribuabil sunt scrise foarte precis în reglementările care spun căsuțele de marcat. În conformitate cu aceste dispoziții, vânzarea de case de marcat poate fi beneficiată numai de producătorii și entitățile interne autorizate care efectuează achiziții intracomunitare sau importuri de case de marcat, care confirmă președintele Oficiului Central de Măsuri că casele de marcat ale acestora îndeplinesc funcțiile înregistrate la art. 111 secțiune 6a și criteriile, precum și condițiile pe care trebuie să le îndeplinească. Prin urmare, dacă un contribuabil dorește să vândă casa de marcat către o altă persoană, ar fi util să evaluați această decizie cu un serviciu de registru de casă autorizat, care va evalua dacă casa de marcat îndeplinește cerințele rezoluției TVA și, eventual, să instaleze un nou modul fiscal în ea.